Bilgisayar Hakkında Herşey

Bilgisayar Nedir, Ne İşe Yarar? Bilgisayar Hakkında Bilgiler


Çok hızlı işlem yapma özelliğine sahip, büyük bilgileri çok küçük alanlarda saklayabilen ve istendiğinde bu bilgilere çok kısa zamanda ulaşabilen, elektrikle çalışan elektronik bir cihazdır. Program çalıştırmaya yarayan bir makine de denilebilir. Bilgisayarlar ayrı işlevleri olan bir çok parçadan meydana gelmiştir ve bu parçaları yönetmek bilgisayarda bulunan özel programlar vasıtasıyla gerçekleşir. Bu programlara "İşletim Sistemi" adı verilir.

Bilgisayar Kaç Bölüme Ayrılır?

Anlaşılacağı üzere, bilgisayar ve işletim sistemi ayrılmaz bir bütündür. Bu sebepten biz bilgisayarları iki bölümden inceliyoruz; Bilgisayardaki elektronik parçaların tamamına "Donanım", bilgisayarda kullanılan programların tamamına da "Yazılım" diyoruz.

Bilgisayarlar Kaç Temel Birimden Oluşur?

Bilgisayarlar "Temel Birimler" adı verdiğimiz 4 ana sistemden oluşur.

Temel Birimler

  1. Sistem Birimi (Kasa)

  2. Monitör (Ekran)

  3. Klavye

  4. Mouse (Fare)

Bilgisayar Donanımı Kaç Bölümden Oluşur?

Bilgisayar donanımı, iç ve dış olmak üzere iki bölümde inceleniyor. İç donanım temel birim olan sistem biriminin (kasa) içerisinde yerleşik bulunan parçaların (ekran kartı, işlemci, ram vb.) tamamıdır. Dış donanım ise, dış ortamda bulunan (yazıcı, monitör, klavye vb.) parçalara denir. İsterseniz iç ve dış donanım parçalarını tek tek ele alalım ve ne işe yaradıklarını anlatalım:

İç Donanımlar

Mainboard (Bilgisayar Anakartı)

Bilgisayara bağlı bütün parçaların yönetimi, bilgi alış verişinin yapılmasını sağlayan donanım aracıdır. Bütün araçlar direk veya dolaylı (kablo) olarak bu donanım aracına bağlıdır.

CPU (Bilgisayar İşlemcisi)

Bir zaman biriminde yapabileceği güçtür. (Örnek; P4 1800 denilen işlemci saniyede bir milyar sekiz yüz milyon işlem yapabildiğini gösterir. İşlemcilerin ömrü milyon saat olarak ifade edilir.1 milyon saat, 114 yıl olduğuna göre işlemciyi epey kullanacaksınız demektir. Fakat gerçek hep böyle değildir. İçinde bilgi tutan ve transfer işlemi yapan transistör devreleri su molekülünden ince olan işlemciye kazara girebilecek bir toz zerresi, bir sokağa yandaki 10 katlı binanın çökmesi gibi bir enkaz yaratacağı için işlemci biraz erken ölebilir.

Ram (Ön Bellek)

Bilgisayarın veya bir programın çalışması esnasında görev alan işlemci bu işlemler için gerekli bilgileri ve işlemi yaparken bulduğu sonuçları bir kenarda tutmak zorundadır. Bu geçici kayıt ortamına bilgisayarın hafızası denir. Dolayısıyla bir bilgisayardaki hafıza ile bilgisayarın hızlı çalışması doğru orantılıdır. Günümüzde kullanılan RAM kapasiteleri 64-128-256-512-1024 Mb olarak bulunur.

Harddisk (Kapasite)

İşlemcinin Not defteridir. Bilgisayarlar da yapılan işlemlerde kayıtlı olarak kalınması istenilen bilginin saklanabildiği ortamdır. Dolayısıyla kapasite ne kadar fazla olursa saklanabilecek bilgi de o kadar fazla olacaktır.

VGA (Bilgisayar Ekran Kartı)

Bilgisayarda yapılan işlemlerin monitör vasıtası ile görüntülenmesini sağlayan donanım aracıdır.

Bilgisayar Diğer İç Donanımları

Bu iç donanım aygıtları bilgisayarımızın çalışmasını engellemeyecek, yardımcı araç ve özel amaçlı kullanım parçalarıdır.

Sound Card (Ses Kartı)

Sevdiğiniz bir sanatçının Cd'si mi var? veya güzel bir film mi buldunuz arkadaşınızdan? ve tabi bilgisayarınıza cd'yi yerleştirdiniz ve uygun program ile cd'nizi çalıştırdınız. Olay bu noktadan sonra başlıyor. Bilgisayarın işlemcisi, Cd-Rom okuyucu tarafından okunan 1/0 parametrelerini işlemci üzerinde değerlendirip anakart üzerinden ses kartına ses birimi olarak gönderir. Ses kartına bağlı olan hoparlörlerimizden ses çıkışını almış oluruz. Kısacası ses kartımız ses dosyalarının hoparlörümüzden çıkmasını sağlar.

Floppy Disk (Bilgisayar Disket Sürücüsü)

Bilgisayarların icadıyla birlikte geliştirilmiştir. Amacı ise çok basittir. Bilgisayarımızda sakladığımız verilerin yedeklenmesi veya başka bir bilgisayara veri aktarmak için kullandığımız sürücü araçlarıdır. Disket sürücüleri için günümüzde 3,5''lik 1.44 mb (megabyte) kapasitesinde disketler bulunur. Transfer işlemleri veya yedekleme bu disketler ile gerçekleştirilir. Anlaşılacağı üzere disket sürücülerinin hem bilgiyi okuma hem de yazma özelliği vardır.

Cd-Rom (Cd Sürücüsü)

Günümüzde sanatçılarımızın çıkardığı albümleri daha dayanıklı ve kaliteli müzik dinlemek amacı ile kasetleren cd'lere geçiş yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Bu biraz da teknolojiye ayak uydurmak zorunda olduklarından kaynaklanıyor. Çünkü artık herkesin evinde veya iş yerinde Cd çalarlı müzik seti, VCD, veya bilgisayar var. Elinizde böyle bir cd varsa yapmanız gereken cd'yi bilgisayarınızdaki cd-rom'a yerleştirip uygun programı çalıştırmak. Cd-Rom'ların kullanım amacı Cd'ler içindeki bilgiyi okumaktır. Okumaktır diyoruz, çünkü cd'ler üzerine Cd-rom ile bilgi yazmak mümkün değildir

Cd-Rw (Bilgisiyar Cd Yazıcı)

Günümüz teknolojisi donanım olarak ilerledikçe yazılım olarak da hızla ilerlemiş ve yeni programların data (veri) dosyalarının kapasiteleri de büyümüştür. Dolayısı ile insanoğlu büyük kapasitedeki dosyalarını disketlere sığdıramaz hale gelmiştir. Yeni arayışlarla boş cd'lere bilgi yazma ihtiyacı Cd-Rw'lerle giderilmiştir. Bir kıyaslama yapmamız gerekirse;

Bir Disketin kapasitesi 1.44 mb (megabyte) demiştik. Bir Cd'nin kapasitesi ise 486 katı daha fazla bilgi alabilmektedir. 650-700 Mb. (Megabyte). Disketler defterlere, Cd'ler kitaplara benzetilir. Defterinize hem yazı yazar, aynı zamanda yazdıklarınızı okuyabilirisiniz. Ancak Kitaplara yazı yazamazsınız, yapabileceğiniz tek şey okumaktır.

Tv Kartı

Adından da anlaşılacağı üzere, bilgisayarımızdan televizyon seyretme imkanı sağlayan donanım aracıdır. Tv kartının normal televizyonların kullanımından bir çok avantajı vardır. Bu avantajlardan biri, sevdiğiniz veya seyretmeyi çok isteyip seyretme zamanı bulamadığınız bir programın bilgisayara kaydetme imkanıdır. Bu şekilde kayıt ettiğiniz bir programı istediğiniz bir zamanda tekrar seyredebilirsiniz. Bir başka avantajı ise bazı şifreli programları özel programlar vasıtasıyla izleme imkanıdır.

Fax Modem

Günümüz koşullarında internet kullanmayan kullanıcı hemen hemen kalmamıştır. Evet, internet bağlantısı yapmak istiyorsanız bilgisayarınızda fax modem denilen donanım aracına ihtiyacınız var demektir. İnternetin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi yazılımlar bölümünde anlatacağız.

Ethernet Kartı

Birden fazla bilgisayar kullanan ticarethaneler bir bilgisayarı yönetici(ana bilgisayar) olarak kullanıp, diğer bilgisayarları eleman (terminal) olarak kullanırlar. Böylelikle bilgilerin tek bir bilgisayarda birikmesini veya internete bağlanılıyorsa bir telefon hattını kullanarak bir çok bilgisayardan aynı anda internete girme olanağı sağlanmış olunur. Zaten internet cafelerinin de çalışma mantığı bu şekildedir. İşte bu anlattığımız bilgisayarlar arası bağlantıyı sağlayan donanım aygıtına "Ethernet kartı" denir. Tabi iki makineden daha fazla bağlantı yapılacaksa 'hub' dediğimiz ve dış donanımlarda inceleyeceğimiz donanım aracının (dağıtıcı) da olması gerekir.